Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej
Przejdź do treści

Wycieczka szkolna na Dolny Śląsk- 2017/2018

Archiwum > WYDARZENIA > Z ŻYCIA SZKOŁY - 2017/2018
W dniach 5 - 9 czerwca 2018 r.  uczniowie naszej szkoły( klasy VII i odziały gimnazjalne) wyjechali   na wycieczkę na Dolny Śląsk.
Wyruszyliśmy o godz.23.50 dnia 05.06.-całą nic spędziliśmy na podróżowaniu w kierunku Kotliny Kłodzkiej.
O 10.00 byliśmy na miejscu. Pierwszy punkt wypadu wizyta w Kopalni Złota Złoty Stok. Jest to najstarsza kopalnia złota w Polsce (działa już od XIII w.)Przewodnik oprowadzał nas po obiekcie, na koniec był przejazd podziemną kolejką. Następnie zwiedzaliśmy Średniowieczny Parku Techniki , gdzie szczególnie podobał się tunel strachu. W tym miejscu mogliśmy także szukać złota płucząc wodę. Otrzymaliśmy certyfikat „Zdobywcy Kopalni Złota” – wypisany imiennie
Kolejny punkt programu Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku - to miejsce, gdzie można zobaczyć ponad 44 makiety z całego świata, wykonane z niezwykłą precyzją.
Wisienką na torcie w tym dniu były Błędne Skały – głębokie szczeliny, wąskie przesmyki i skalne okna tworzące rozległą sieć korytarzy wywarły największe wrażenie. W Błędnych Skałach kręcono film "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian"  

Kolejny dzień zaczęliśmy od Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie gdzie zwiedzając kopalnię bawiliśmy się w agenta- trasa ta, to wyzwanie dla odważnych i żądnych przygód grup! Podczas pobytu pod ziemią szukaliśmy, za pomocą mapy koperty z zadaniami i je wykonywaliśmy, między innymi przechodziliśmy trasę ekstremalną, mierzyliśmy się z ciemnością, oraz przeszliśmy przemianę w prawdziwego górnika przez wysmarowanie się węglem. Za każde dobrze wykonane zadanie otrzymaliśmy węgielki, za które na koniec duch kopalni wręczył nam nagrody.

Po obiedzie w Karpaczu odwiedziliśmy Muzeum Konsol i Lego – pierwsze w Polsce a trzecie w Europie, retro muzeum konsol i gier video, które przedstawia genezę gier i urządzeń na przestrzeni 40 lat – interaktywne stanowiska oraz najbardziej interaktywne spotkanie z klockami Lego, dwa piętra pełne makiet wykonanych z klocków Lego były nie lada atrakcją fascynatów klocków i techniki

Trzeci i ostatni dzień to oglądanie Panoramy Racławickiej we Wrocławiu - wielkie malowidło (15 x 114 m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), "przeniosło " nas w inną rzeczywistość i inny czas.
Następny punkt eskapady to  wizyta we wrocławskim Afrykarium - to unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności blisko 15 000 000 litrów prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plażę i rafę koralową morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, Kanał Mozambicki, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i dżunglę dorzecza Kongo.
Zakończenie wycieczki to zwiedzanie z przewodnikiem Wrocławia. Największe zainteresowanie wśród młodzieży wywarł Most Tumski zwany Mostem Zakochanych, gdzie przyczepiane są przez zakochanych kłodki.
W drogę powrotną wyruszaliśmy ok. godz. 17.00
9 czerwca ok. godz. 2:00  byliśmy „w domu”- tj. pod szkołą;  zmęczeni, ale zadowoleni. Oczywiście nie obyło się bez dodatkowych atrakcji np. wypadające z bagażnika walizki, hel do gadania  i kilkakrotne wizyty  w znanej sieciowej restauracji, zgodnie z mottem uczniów, wycieczka bez pobytu w sieci :) :) :) jest wycieczką straconą.

Na zakończenie, po licznych podziękowania dla wszystkich uczestników, organizatorów, opiekunów, przewodników, pilotów, kierowcy - padło kluczowe pytanie: gdzie jedziemy w przyszłym roku????

Na zakończenie należy dodać że wyjazdy na dalekie i kilkudniowe wycieczki to już tradycja:
-początkowo były to krótsze wypady-2013 r. Warszawa, Toruń;
-wyjazd dwudniowy-Pomorze 2014 r.
-wycieczki trzydniowe:
2015 r. -Kraków , Wieliczka, Oświęcim, Ojców
2016 r. -Berlin, Poznań, Gniezno
2017 r. -Słowacja, Bochnia
2018 r. -Dolny Śląsk.
Żaden z wypadów z pewnością nie doszedł by do skutku gdyby nie determinacja kierownika wyjazdów -p. Bożeny Składanek, która już od początku roku-planuje, organizuje i w ratach zbiera fundusze.

Opiekunami na wyjeździe na Dolny Śląsk były: p. Bożena Składanek, p. Ewa Grajewska i p. Anna Gniedziejko

Bożena Składanek

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Wsi Ełckiej
tel/fax: Budynek nr 1: 87 619 74 25, Budynek nr 2: 87 568 37 54
Projekt i aktualizacja: Lucyna Kuryło
ul. Ełcka 18, 19-300 Ełk; sp.nwe@interia.pl
Wróć do spisu treści