Wycieczka klas IV - VI do Trójmiasta - 2015/2016
W dniach 23 – 24 maja 2016 roku 39 uczniów klas IV – VI uczestniczyło w wycieczce do Trójmiasta.
Cel i założenia programowe wycieczki:
- poznawanie kraju ojczystego, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury
i historii;
- kształtowanie samorządności, zasad współżycia w zespole i świadomej dyscypliny;
- upowszechnianie aktywnego wypoczynku, kształtowanie kultury turystyki.
Uczestnicy:
klasa: IVb (2 uczniów),
klasa: Va (9 uczniów),
klasa Vb (5 uczniów),
klasa VIa (13 uczniów),
klasa VIb (10 uczniów).
I dzień:
5.00 wyjazd spod Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ełckiej
- ZWIEDZANIE AKWARIUM W GDYNI
Akwarium Gdyńskie to niezwykłe miejsce w centrum miasta. Zobaczyliśmy tam niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu.
- SPACER SKWEREM KOŚCIUSZKI.
Skwer Kościuszki to jedno z ulubionych miejsc spacerów i wycieczek zarówno turystów, jak i rdzennych mieszkańców Gdyni, a także miejsce wielu koncertów, festynów i innych imprez.
Największą atrakcją są dla wszystkich na pewno cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Obejrzeliśmy z bliska polski żaglowiec - Dar Pomorza oraz okręt wojenny – Błyskawica.
- SPACER PO MOLO W SOPOCIE I PO „MONCIAKU"
Moniak – "serce Sopotu", to prowadząca do mola ulica Bohaterów Monte Cassino, czyli najsłynniejszy w kraju deptak, przy którym mieszczą się liczne puby i galerie, a latem prezentują się uliczne teatry wędrowne i muzycy, portreciści zaś wystawiają swoje prace. Przedłużeniem Monciaka jest molo, które jest jednym z najpopularniejszych polskich obiektów rekreacyjno-imprezowych, wizytówka Sopotu. Składa się z 2 części: spacerowej (najdłuższy drewniany pomost w Europie) oraz usytuowanego na lądzie placu. Odwiedzając Sopot pospacerowaliśmy po Monciaku i na molo.
- PRZEJAZD NA OBIADOKOLACJĘ I NOCLEG W GDAŃSKU – SOBIESZEWIE
Obiadokolację i noc spędziliśmy w Centrum Hotelowo – Konferencyjnym ALMA. Po zakwaterowaniu i posiłku poszliśmy na spacer obejrzeć zachód słońca nad zatoką.
II dzień
7:00 Pobudka
8:00 Śniadanie.
8:30 Przejazd do Gdańska
9:30 Zwiedzanie fortów przy Centrum Hewelianum
10:15 Zajęcia w Centrum
Usytuowane w samym sercu Gdańska Centrum Hewelianum to nowoczesne centrum nauki mieszczące się w zabytkowych obiektach architektury militarnej. Centrum Hewelianum zajmuje się popularyzacją nauki organizując interaktywne i multimedialne wystawy w nowoczesny sposób pokazujące inne oblicza nauki.
Uczniowie pobawili się i obejrzeli wystawę „Łamigłówki” oraz wzięli udział w zajęciach edukacyjnych. W czasie warsztatów wcieli się w detektywów. Świadek przestępstwa /prowadzący warsztaty/ udzielał odpowiedzi na pytania uczniów za pomocą pokrętnych wskazówek. Uczniowie znaleźli sprawcę przestępstwa. Zabawa była świetna.
Na wystawie mogliśmy między innymi pobawić się tangramami; sprawdzić, czy nasza twarz jest symetryczna; wyznaczyć objętość ostrosłupa; udowodnić twierdzenie Pitagorasa.
- ZWIEDZANIE STARÓWKI GDAŃSKIEJ Z PRZEWODNIKIEM.
Gdańsk to jedno z najstarszych polskich miast, liczące sobie ponad tysiąc lat, leżące nad Zatoką Gdańską u ujścia rzeki Motławy i wchodzące w skład kompleksu miejskiego Trójmiasta. Jako stary gród jest jednym wielkim zbiorem zabytków, a pomijając zewnętrzne nowoczesne osiedla całe centrum miasta jest świadectwem tysiącletniej historii Polski.
W starym Gdańsku obejrzeliśmy bramy miejskie i baszty. Zobaczyliśmy wiele przepięknych zabytkowych kamienic, w tym niezwykle charakterystyczny dla miasta Dwór Artusa. Weszliśmy do Bazyliki Mariackiej, zrobiliśmy zdjęcie przy Fontanna Neptuna na Długim Targu.
14:00 Obiad w Harcówce
- ZWIEDZANIE WESTERPLATTE Z PRZEWODNIKIEM
W drodze na półwysep przejechaliśmy przez tunel drogowy pod dnem Martwej Wisły w Gdańsku.
Przeprawa ma 1300 metrów długości i jest to obecnie najdłuższy tunel w Polsce. Został oddany do użytku 24 kwietnia 2016 roku.
Westerplatte - to półwysep w Gdańsku, miejsce rozpoczęcia II Wojny Światowej.
Tutaj w latach 1926 – 1939 funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 r. stała się jednym z symboli polskiego oporu przeciw hitlerowcom. 1 września 1939 roku salwa dział przybyłego do Gdańska z pokojową wizytą niemieckiego pancernika „Schleswig Holstein” rozpoczęła szturm piechoty na polską placówkę. Pamięć żołnierzy poległych w II wojnie światowej uczciliśmy minutą ciszy.
16:30 Wyjazd z Gdańska
22:30 Powrót
Wszystkie cele wycieczki zostały zrealizowane. Humor, siły i kondycja dopisały. Słowa jednej z uczestniczek wycieczki wystarczą za podsumowanie:
„Oddałabym wszystkie wycieczki do fricolandów za jeszcze jedną taką wycieczkę".
Inne wypowiedzi uczniów:
„Wycieczka bardzo mi się podobała, ponieważ miło spędziłam czas z przyjaciółmi i zobaczyłam wiele ciekawych miejsc. Tylko była za krótka.”
„Wycieczka była bardzo fajna. To już szykować pieniądze za tydzień?"
„Wycieczka do Trójmiasta była udana. Zwiedziliśmy dużo fajnych miejsc. Najbardziej podobało mi się w Akwarium Gdyńskim i na molo w Sopocie.”
„Moim zdaniem ta wycieczka była najfajniejsza w szkole."
„Na wycieczce do Trójmiasta najbardziej spodobało mi się: spacer po molo, Akwarium Gdyńskie i oczywiście całe morze. Uważam, że wycieczka była udana
i chciałabym jeszcze raz być w Trójmieście.”
Wycieczkę zorganizowały panie Iwona Witczak, Jolanta Jadeszko oraz Dorota Izbicka.