Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej
Przejdź do treści

"Obrazki z Sienkiewicza" konkurs upamiętniający 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza - 2016/2017

Archiwum > WYDARZENIA > Z ŻYCIA SZKOŁY - 2016/2017
Obrazki z Sienkiewicza
Przygoda z Henrykiem Sienkiewiczem w naszej Szkole rozpoczęła się w roku szkolnym 2015/2016, kiedy pani Małgorzata Kopiczko, Senator RP, skierowała zaproszenie do uczniów z prośbą o zadeklarowanie udziału w konkursie zorganizowanym przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci oraz senacką Komisję Kultury i Środków Przekazu wspieranych przez senatorów i posłów oraz pracowników biur parlamentarzystów. W jego przeprowadzenie zaangażowało się 13 senatorów i 3 posłów z całej Polski.
Konkurs prowadzony był na terenie całego kraju w związku z ustanowieniem roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza ze względu na  170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci pisarza. Miał on na celu popularyzację jego osoby i twórczości.
Uczniowie bardzo chętnie i licznie zgłaszali swe uczestnictwo, by zaprezentować swoje umiejętności, a przede wszystkim, by przybliżyć innym dzieciom postać Wielkiego Polaka. Ośmieleni do działań twórczych przygotowywali ilustracje i pisali wiersze inspirowane twórczością Henryka Sienkiewicza wspierani przez p. Reginę Sus i p. Katarzynę Niedźwiecką.
Wszystkie prace z naszej Szkoły trafiły do biura Senatora RP, pani Małgorzaty Kopiczko, gdzie podczas okręgowego etapu konkursu jury oceniło twórczość uczniów i wyłoniło prace do etapu ogólnopolskiego. Na uznanie zasłużyli uczniowie: Oliwia Krocz, Katarzyna Bućko, Aleksandra Sztachelska, Karolina Supińska, Martyna Kaczerewska  i Helena Szymańska.
Wyróżnieniem za najciekawsze prace była wycieczka do Warszawy na zaproszenie pani Senator i udział w finale konkursu „Obrazki z Sienkiewicza”, który 21 listopada 2016 r. o godz. 11:30  w Sali Kolumnowej Sejmu otworzyła Pani Marszałek Maria Koc. Łącznie nadesłano około 1300 prac. Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowano 174 prace. W podsumowaniu krajowego etapu konkursu wzięło udział ponad 200 zwycięzców etapu okręgowego. Laureaci etapu krajowego odebrali  nagrody.
Wszyscy uczestnicy spotkania zwiedzili parlament, wzięli udział  w symulacji pracy Senatu oraz poznali czytelników książek Henryka Sienkiewicza z dalekich stron.
Dla przedstawicieli naszej Szkoły było to wspaniałe przeżycie, a dyrektor, pan Jacek Szumski, podkreśla, że godnie reprezentowali Szkołę Podstawową im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej.  

Regina Sus                                                                                                                                                                               
   Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Wsi Ełckiej
tel/fax: Budynek nr 1: 87 619 74 25, Budynek nr 2: 87 568 37 54
Projekt i aktualizacja: Lucyna Kuryło
ul. Ełcka 18, 19-300 Ełk; sp.nwe@interia.pl
Wróć do spisu treści