Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej
Przejdź do treści

Lekcje muzyki

Archiwum > WYDARZENIA > Z ŻYCIA SZKOŁY - 2017/2018
15  lekcja muzyki:  "Na Mariackiej wieży"

16 stycznia 2018 r. naszą szkołę po raz kolejny odwiedziła grupa muzyków z Agencji Artystycznej MAT z Olsztyna z teatrem muzycznym pt. „Na Mariackiej wieży”.
To kolejna wspaniała lekcja muzyki i tańca, w której uczestniczyli uczniowie z klas 0 – III.
Na wstępie uczniowie poznali budowę trąbki – instrumentu muzycznego z rodziny dętych blaszanych. Następnie uczniowie przenieśli się w czasie i przestrzeni do zamku na Wawelu w Krakowie, gdzie wcielili się w role dumnego króla, pięknej księżniczki, dzielnych rycerzy oraz groźnych Tatarów. Podczas występu nie zabrakło inscenizacji bitwy, wątku miłosnego, dźwięku trąbki, a przede wszystkim tańców ludowych i dworskich (krakowiaka, gawota, menueta).
Po koncercie odbył się krótki konkurs podsumowujący wiedzę. Konkurs wygrała uczennica klasy IIIa – Kalina Szymańska.


zdjęcia >>>

14  lekcja muzyki:  "Ludwig van Beethoven"
11 kwietnia 2017 r. nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w lekcji muzyki. Tym razem poznali postać Ludwiga van Beethowena, kompozytora i pianistę niemieckiego, ostatniego z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursora romantyzmu w muzyce, uznawanego za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.

13  lekcja muzyki:  "Noc na Łysej Górze"
10 listopada 2016 r. Agencja Muzyczna MAT z Olsztyna kolejny raz przybyła do szkoły i zaprosiła nas na koncert muzyczny, pt. „Noc na Łysej Górze”. Motywem przewodnim spotkania była muzyka programowa i ilustracyjna. Muzyka programowa to rodzaj muzyki nawiązującej do treści literackiej, do dzieła muzycznego, która wskazana jest przez tytuł. Treścią muzyki może być ciąg zdarzeń, sytuacji lub myśli.
W takiej scenerii uczniowie mieli okazję poznać fagot - instrument z rodziny dętych drewnianych i puzon - dęty blaszany. Jak zwykle uczniowie wcielali się w różne postacie. Tym razem w mieszkańców Łysej Góry., Szkieletora oraz wróżki i czarownice.Nasi uczniowie ilustrowali  muzykę bardzo sugestywnie.
Na zakończenie uczniowie wykazali się wiedzą muzyczną zdobytą podczas koncertu.
Do konkursu przystąpił Oliwier, Nikola oraz Wiktoria. Nagrodę główną: kubek pełen muzyki otrzymała Wiktoria.

12  lekcja muzyki:  "Romantyzm"
1 marca 2016 r. uczniowie klas IV-VI   brali udział w kolejnej lekcji  muzycznej prowadzonej przez Agencję Artystyczną MAT z Olsztyna. Tym razem mieli możliwość wzbogacić swoją wiedzę o muzyce romanrtyzmu. Przybliżono sylwetki kompozytorów takich jak: Robert Schumann, Franciszek Schubert, Feliks Mendelsohn, Nikolo Paganini, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko i Henryk Wieniawski. Artyści wykonywali pieśni romantyczne m.in. "Polna Różyczna", "Hulanka" oraz miniatury instrumentalne polskich twórców. Zabrzmiała Chopinowska "Etiuda rewolucyjna" oraz "Kujawiak" H. Wieniawskiego, które są najbliższe sercu.
11 lekcja muzyki:  "Paderewski - muzyk, patriota, polityk" - 18 listopada 2015 r.
Kolejny raz naszą szkołę odwiedzili muzycy z Agencji Artystycznej MAT z Olsztyna. Koncert poświęcony był Ignacemu Janowi Paderewskiemu - wybitnemu polskiemu kompozytorowi, wielkiemu patriocie i politykowi. Muzycy zaprezentowali sylwetkę twórczą pianisty oraz przedstawili najważniejsze informacje z życia kompozytora. Paderewski urodził się 6 listopada 1860 r. w Kuryłówce, zmarł 29 czerwca 1941 r. w Nowym Jorku. Był człowiekiem szczególnie utalentowanym. W wieku 18 lat został nauczycielem gry na fortepianie. Jego kariera trwała ponad 50 lat i przez ten cały czas był jednym z najbardziej pożądanych artystów świata. Określono go duchowym spadkobiercą Chopina, królem pianistów i czarodziejem klawiatury. Był obywatelem świata- koncertował w Europie, Afryce, Australii, Ameryce. Kompozytor jednak zawsze powtarzał, że na pierwszym miejscu jest służba ojczyźnie. Pewnie dlatego w czasie I wojny światowej organizował fundusze, żywność i wykorzystywał znajomość z wpływowymi ludźmi - politykami, by zwrócić uwagę na sytuację Polaków i przywrócić niepodległość ojczyźnie. Dzięki muzykom z Olsztyna mogliśmy usłyszeć wybrane utwory J.I. Paderewskiego. Wśród nich znalazły się: "Menuet G- dur", "Piosenka dudarza", "Mazurek A- dur", "Krakowiak Fantastyczny". Uczniowie wzięli również udział w kończącym koncert konkursie, będącym podsumowaniem tego wyjątkowego spotkania.
10 lekcja muzyki:  "Klasycyzm"- 6 marca 2015 r.
Tematem przewodnim przedstawienia była muzyka klasycystyczna . Muzycy zaprezentowali popularne utwory takich mistrzów jak: Mozart, Haydn oraz Bethoven.
9 lekcja muzyki:  "Przygody Mistrza Koncertmistrza"- 13 lutego 2015 r.
Spektakl muzyczno-teatralny, który został zaprezentowany, przybliżył naszym uczniom muzykę  znanych kompozytorów: Mozarta, Haydna, Bethowena. Zostały omówione także grupy instrumentów muzycznych w orkiestrze. Najciekawsze było jednak  przedstawienie, w którym brali udział sami uczniowie. W ciekawy sposób przedstawiono dzieciom rolę koncertmistrza. Instrumenty, które były "bohaterami" spektaklu to: skrzypce i flet.
8 lekcja muzyki:  "Chopin jakiego nie znamy"- 11 marca 2014 r.
Muzycy z Agencji Artystycznej " MAT" z Olsztyna zaprezentowali spektakl pt."Chopin jakiego nie znamy". Był on przeznaczony dla klas IV-VI. Uczniowie zapoznali się nie tylko z utworami kompozytora, ale także z samą postacią wielkiego Polaka. Na zakończenie spektaklu muzycznego odbył się konkurs o Chopinie. Jego zwycięzcą został Michał Choroś z klasy IV b.  
7 lekcja muzyki:  "Z wizytą u pana lutnika"- 3 marca 2014 r.
Drugie w tym roku szkolnym spotkanie uczniów klas 0  - III z muzyką związane było z instrumentami smyczkowymi. Muzycy zaprezentowali 2 instrumenty:skrzypce i kontrabas. Bardzo dokładnie przedstawili nam budowę tych instrumentów oraz ich brzmienie. Dzieci poznały także zawód lutnika. A wszystko to było osadzone w bajce o muzykalnym królu i jego córce, no i oczywiście młodych muzykach, którzy chcieli poślubić królewnę. Kiedy już królewna dokonała wyboru wszyscy bawili się na "weselu" w rytmie pięknej muzyki skrzypiec i kontrabasu. Na zakończenie odbył się konkurs  dotyczący instrumentów smyczkowych. Przystąpiły do niego trzy uczennice, a zwyciężyła Julia Samełko z kl. II a.
Przedstawienie było bardzo udane. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na następny koncert.
6 lekcja muzyki:  "Muzyczne opowieści małego Frycka"- 21 stycznia 2014 r.
Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie uczniów klas 0  - III z artystami z agencji MAT z Olsztyna, poświęconae było młodości Fryderyka Chopina oraz czasom, kiedy  początkujący pianista zaczął grać i komponować.
Podczas przedstawienia muzycznego dzieci wysłuchały utworów skomponowanych przez wielkiego mistrza, zapoznały się również z tańcami ludowymi takimi jak: Kujawiak, Mazur, Mazurek, Oberek, Polonez, Krakowiak. Muzycy sami wybierali spośród uczniów aktorów, którzy przebrani w kolorowe stroje tańczyli ludowe tańce oraz wcielili się w postać Fryderyka Chopina oraz jegi niani. Na zakończenie odbył się mini konkurs na temat Chopina i jego muzyki.
5 lekcja muzyki:  "Skaldowie"- 13 maja 2013 r.
Po raz piąty gościł w naszej szkole zespół muzyczny, który tym razem zaprezentował uczniom największe przeboje "Skaldów". Imprezę przygotowała Agencja Artystyczna "MAT" S.C. z Olsztyna. Przed zgromadzoną publicznością wystąpiło dwóch piosenkarzy i muzyk grający na keyboardzie. Były też skrzypce i gitara. Koncert poprowadził pan Konrad Kozubowski. Artyści przedstawili uczniom klas IV - VI biografie członków zespołu "Skaldowie" oraz ich największe przeboje. Okazało się, że społeczności uczniowskiej nie są znane prezentowane piosenki i ich wykonawcy. Spotkanie przybliżyło dzieciom i młodzieży twórczość "Skaldów", a muzyka i piosenki spodobały się uczestnikom koncertu.
4 lekcja muzyki:  "Piosenki Pani Marii" - 15 marca 2013 r.

Czwatra "Lekcja muzyki" dla uczniów klas 0 - III związana była z twórczością Marii Konopnickiej - autorki wierszy dla dzieci. Dzieci miały możliwość posłuchać i zaśpiewać piosenki pochodzące ze "Śpiewnika dla dzieci Cztery pory roku". Muzykę do utworów sławnej poetki skomponował Zygmunt Noskowski, polski kompozytor i dyrygent.

Piosenki napisane przez Marię Konopnicką nie są znane, ale dzieci chętnie śpiewały ich fragmenty.
Piosenki napisane przez Marię Konopnicką nie są znane, ale dzieci chętnie śpiewały ich fragmenty.
3 lekcja muzyki:  "Pieśń Polska" - 12 marca 2013 r.
Trzecia już "Lekcja muzyki" przeprowadzona przez Agencję Artystyczną "MAT" z Olsztyna skierowana była do uczniów klas IV-VI. Tematem lekcji była prezentacja muzyki wokalnej od "Bogurodzicy" po czasy współczesne. Rys historyczny przeplatany był utworami z różnych okresów w wykonaniu zespołu artystycznego. Uczniowie wysłuchali między innymi pieśni: "Bogurodzica", "Witaj majowa jutrzenko", "Ballada podwórkowa o krwawym Franku", "Wieża Babel" "Obława", "Pije Kuba do Jakuba".
Na zakończenie odbył się konkurs związany z informacjami przekazanymi podczas spektaklu.
2 lekcja muzyki:  "Smyczkowe opowieści" - 12 marca 2013 r.
Druga w tym roku lekcja muzyki przeznaczona była dla najmłodszych.  Tematyka tej lekcji była związana z instrumentami smyczkowymi.
Dzieci poznały skrzypce, wiolonczelę oraz fortepian. Nasi uczniowie byli nie tylko odbiorcami , ale także brali czynny udział w przedstawieniu, odgrywając różne role. Konferansjer, prowadzący lekcję, pochwalił uczniów za wyjątkowe skupienie i uważne słuchanie utworów. Spotkanie zakończono konkursem podsumowującym zdobytą w czasie koncertu wiedzę. Laureaci otrzymali książki o tematyce muzycznej oraz kubek z portretem Fryderyka Chopina.
1 lekcja muzyki: "Murzyńskie rytmy małego Bambo" - 12 stycznia 2013 r.
Murzyńskie rytmy oraz muzyka afro-amerykańska były tematem muzycznej lekcji, którą zaprezentowali nam muzycy z Olsztyna. Dzieci miały możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami insrtumentów perkusyjnych. Zarówno tych współczesnych jak i bardzo prymitywnych. Uczniowie brali czynny udział w przedstawieniu, sami tworzyli muzykę.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Wsi Ełckiej
tel/fax: Budynek nr 1: 87 619 74 25, Budynek nr 2: 87 568 37 54
Projekt i aktualizacja: Lucyna Kuryło
ul. Ełcka 18, 19-300 Ełk; sp.nwe@interia.pl
Wróć do spisu treści