Lekcje muzyki
Archiwum > WYDARZENIA > Z ŻYCIA SZKOŁY - 2017/2018
15 lekcja muzyki: "Na Mariackiej wieży"
16 stycznia 2018 r. naszą szkołę po raz kolejny odwiedziła grupa muzyków z Agencji Artystycznej MAT z Olsztyna z teatrem muzycznym pt. „Na Mariackiej wieży”.
To kolejna wspaniała lekcja muzyki i tańca, w której uczestniczyli uczniowie z klas 0 – III.
Na wstępie uczniowie poznali budowę trąbki – instrumentu muzycznego z rodziny dętych blaszanych. Następnie uczniowie przenieśli się w czasie i przestrzeni do zamku na Wawelu w Krakowie, gdzie wcielili się w role dumnego króla, pięknej księżniczki, dzielnych rycerzy oraz groźnych Tatarów. Podczas występu nie zabrakło inscenizacji bitwy, wątku miłosnego, dźwięku trąbki, a przede wszystkim tańców ludowych i dworskich (krakowiaka, gawota, menueta).
Po koncercie odbył się krótki konkurs podsumowujący wiedzę. Konkurs wygrała uczennica klasy IIIa – Kalina Szymańska.
14 lekcja muzyki: "Ludwig van Beethoven"
11 kwietnia 2017 r. nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w lekcji muzyki. Tym razem poznali postać Ludwiga van Beethowena, kompozytora i pianistę niemieckiego, ostatniego z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursora romantyzmu w muzyce, uznawanego za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.
13 lekcja muzyki: "Noc na Łysej Górze"
10 listopada 2016 r. Agencja Muzyczna MAT z Olsztyna kolejny raz przybyła do szkoły i zaprosiła nas na koncert muzyczny, pt. „Noc na Łysej Górze”. Motywem przewodnim spotkania była muzyka programowa i ilustracyjna. Muzyka programowa to rodzaj muzyki nawiązującej do treści literackiej, do dzieła muzycznego, która wskazana jest przez tytuł. Treścią muzyki może być ciąg zdarzeń, sytuacji lub myśli.
W takiej scenerii uczniowie mieli okazję poznać fagot - instrument z rodziny dętych drewnianych i puzon - dęty blaszany. Jak zwykle uczniowie wcielali się w różne postacie. Tym razem w mieszkańców Łysej Góry., Szkieletora oraz wróżki i czarownice.Nasi uczniowie ilustrowali muzykę bardzo sugestywnie.
Na zakończenie uczniowie wykazali się wiedzą muzyczną zdobytą podczas koncertu.
Do konkursu przystąpił Oliwier, Nikola oraz Wiktoria. Nagrodę główną: kubek pełen muzyki otrzymała Wiktoria.
12 lekcja muzyki: "Romantyzm"
1 marca 2016 r. uczniowie klas IV-VI brali udział w kolejnej lekcji muzycznej prowadzonej przez Agencję Artystyczną MAT z Olsztyna. Tym razem mieli możliwość wzbogacić swoją wiedzę o muzyce romanrtyzmu. Przybliżono sylwetki kompozytorów takich jak: Robert Schumann, Franciszek Schubert, Feliks Mendelsohn, Nikolo Paganini, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko i Henryk Wieniawski. Artyści wykonywali pieśni romantyczne m.in. "Polna Różyczna", "Hulanka" oraz miniatury instrumentalne polskich twórców. Zabrzmiała Chopinowska "Etiuda rewolucyjna" oraz "Kujawiak" H. Wieniawskiego, które są najbliższe sercu.
11 lekcja muzyki: "Paderewski - muzyk, patriota, polityk" - 18 listopada 2015 r.
Kolejny raz naszą szkołę odwiedzili muzycy z Agencji Artystycznej MAT z Olsztyna. Koncert poświęcony był Ignacemu Janowi Paderewskiemu - wybitnemu polskiemu kompozytorowi, wielkiemu patriocie i politykowi. Muzycy zaprezentowali sylwetkę twórczą pianisty oraz przedstawili najważniejsze informacje z życia kompozytora. Paderewski urodził się 6 listopada 1860 r. w Kuryłówce, zmarł 29 czerwca 1941 r. w Nowym Jorku. Był człowiekiem szczególnie utalentowanym. W wieku 18 lat został nauczycielem gry na fortepianie. Jego kariera trwała ponad 50 lat i przez ten cały czas był jednym z najbardziej pożądanych artystów świata. Określono go duchowym spadkobiercą Chopina, królem pianistów i czarodziejem klawiatury. Był obywatelem świata- koncertował w Europie, Afryce, Australii, Ameryce. Kompozytor jednak zawsze powtarzał, że na pierwszym miejscu jest służba ojczyźnie. Pewnie dlatego w czasie I wojny światowej organizował fundusze, żywność i wykorzystywał znajomość z wpływowymi ludźmi - politykami, by zwrócić uwagę na sytuację Polaków i przywrócić niepodległość ojczyźnie. Dzięki muzykom z Olsztyna mogliśmy usłyszeć wybrane utwory J.I. Paderewskiego. Wśród nich znalazły się: "Menuet G- dur", "Piosenka dudarza", "Mazurek A- dur", "Krakowiak Fantastyczny". Uczniowie wzięli również udział w kończącym koncert konkursie, będącym podsumowaniem tego wyjątkowego spotkania.
10 lekcja muzyki: "Klasycyzm"- 6 marca 2015 r.
Tematem przewodnim przedstawienia była muzyka klasycystyczna . Muzycy zaprezentowali popularne utwory takich mistrzów jak: Mozart, Haydn oraz Bethoven.
9 lekcja muzyki: "Przygody Mistrza Koncertmistrza"- 13 lutego 2015 r.
Spektakl muzyczno-teatralny, który został zaprezentowany, przybliżył naszym uczniom muzykę znanych kompozytorów: Mozarta, Haydna, Bethowena. Zostały omówione także grupy instrumentów muzycznych w orkiestrze. Najciekawsze było jednak przedstawienie, w którym brali udział sami uczniowie. W ciekawy sposób przedstawiono dzieciom rolę koncertmistrza. Instrumenty, które były "bohaterami" spektaklu to: skrzypce i flet.
8 lekcja muzyki: "Chopin jakiego nie znamy"- 11 marca 2014 r.
Muzycy z Agencji Artystycznej " MAT" z Olsztyna zaprezentowali spektakl pt."Chopin jakiego nie znamy". Był on przeznaczony dla klas IV-VI. Uczniowie zapoznali się nie tylko z utworami kompozytora, ale także z samą postacią wielkiego Polaka. Na zakończenie spektaklu muzycznego odbył się konkurs o Chopinie. Jego zwycięzcą został Michał Choroś z klasy IV b.
7 lekcja muzyki: "Z wizytą u pana lutnika"- 3 marca 2014 r.
Drugie w tym roku szkolnym spotkanie uczniów klas 0 - III z muzyką związane było z instrumentami smyczkowymi. Muzycy zaprezentowali 2 instrumenty:skrzypce i kontrabas. Bardzo dokładnie przedstawili nam budowę tych instrumentów oraz ich brzmienie. Dzieci poznały także zawód lutnika. A wszystko to było osadzone w bajce o muzykalnym królu i jego córce, no i oczywiście młodych muzykach, którzy chcieli poślubić królewnę. Kiedy już królewna dokonała wyboru wszyscy bawili się na "weselu" w rytmie pięknej muzyki skrzypiec i kontrabasu. Na zakończenie odbył się konkurs dotyczący instrumentów smyczkowych. Przystąpiły do niego trzy uczennice, a zwyciężyła Julia Samełko z kl. II a.
Przedstawienie było bardzo udane. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na następny koncert.
6 lekcja muzyki: "Muzyczne opowieści małego Frycka"- 21 stycznia 2014 r.
Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie uczniów klas 0 - III z artystami z agencji MAT z Olsztyna, poświęconae było młodości Fryderyka Chopina oraz czasom, kiedy początkujący pianista zaczął grać i komponować.
Podczas przedstawienia muzycznego dzieci wysłuchały utworów skomponowanych przez wielkiego mistrza, zapoznały się również z tańcami ludowymi takimi jak: Kujawiak, Mazur, Mazurek, Oberek, Polonez, Krakowiak. Muzycy sami wybierali spośród uczniów aktorów, którzy przebrani w kolorowe stroje tańczyli ludowe tańce oraz wcielili się w postać Fryderyka Chopina oraz jegi niani. Na zakończenie odbył się mini konkurs na temat Chopina i jego muzyki.
5 lekcja muzyki: "Skaldowie"- 13 maja 2013 r.
Po raz piąty gościł w naszej szkole zespół muzyczny, który tym razem zaprezentował uczniom największe przeboje "Skaldów". Imprezę przygotowała Agencja Artystyczna "MAT" S.C. z Olsztyna. Przed zgromadzoną publicznością wystąpiło dwóch piosenkarzy i muzyk grający na keyboardzie. Były też skrzypce i gitara. Koncert poprowadził pan Konrad Kozubowski. Artyści przedstawili uczniom klas IV - VI biografie członków zespołu "Skaldowie" oraz ich największe przeboje. Okazało się, że społeczności uczniowskiej nie są znane prezentowane piosenki i ich wykonawcy. Spotkanie przybliżyło dzieciom i młodzieży twórczość "Skaldów", a muzyka i piosenki spodobały się uczestnikom koncertu.
4 lekcja muzyki: "Piosenki Pani Marii" - 15 marca 2013 r.
Czwatra "Lekcja muzyki" dla uczniów klas 0 - III związana była z twórczością Marii Konopnickiej - autorki wierszy dla dzieci. Dzieci miały możliwość posłuchać i zaśpiewać piosenki pochodzące ze "Śpiewnika dla dzieci Cztery pory roku". Muzykę do utworów sławnej poetki skomponował Zygmunt Noskowski, polski kompozytor i dyrygent.
Piosenki napisane przez Marię Konopnicką nie są znane, ale dzieci chętnie śpiewały ich fragmenty.
Piosenki napisane przez Marię Konopnicką nie są znane, ale dzieci chętnie śpiewały ich fragmenty.
Piosenki napisane przez Marię Konopnicką nie są znane, ale dzieci chętnie śpiewały ich fragmenty.
3 lekcja muzyki: "Pieśń Polska" - 12 marca 2013 r.
Trzecia już "Lekcja muzyki" przeprowadzona przez Agencję Artystyczną "MAT" z Olsztyna skierowana była do uczniów klas IV-VI. Tematem lekcji była prezentacja muzyki wokalnej od "Bogurodzicy" po czasy współczesne. Rys historyczny przeplatany był utworami z różnych okresów w wykonaniu zespołu artystycznego. Uczniowie wysłuchali między innymi pieśni: "Bogurodzica", "Witaj majowa jutrzenko", "Ballada podwórkowa o krwawym Franku", "Wieża Babel" "Obława", "Pije Kuba do Jakuba".
Na zakończenie odbył się konkurs związany z informacjami przekazanymi podczas spektaklu.
2 lekcja muzyki: "Smyczkowe opowieści" - 12 marca 2013 r.
Druga w tym roku lekcja muzyki przeznaczona była dla najmłodszych. Tematyka tej lekcji była związana z instrumentami smyczkowymi.
Dzieci poznały skrzypce, wiolonczelę oraz fortepian. Nasi uczniowie byli nie tylko odbiorcami , ale także brali czynny udział w przedstawieniu, odgrywając różne role. Konferansjer, prowadzący lekcję, pochwalił uczniów za wyjątkowe skupienie i uważne słuchanie utworów. Spotkanie zakończono konkursem podsumowującym zdobytą w czasie koncertu wiedzę. Laureaci otrzymali książki o tematyce muzycznej oraz kubek z portretem Fryderyka Chopina.
1 lekcja muzyki: "Murzyńskie rytmy małego Bambo" - 12 stycznia 2013 r.
Murzyńskie rytmy oraz muzyka afro-amerykańska były tematem muzycznej lekcji, którą zaprezentowali nam muzycy z Olsztyna. Dzieci miały możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami insrtumentów perkusyjnych. Zarówno tych współczesnych jak i bardzo prymitywnych. Uczniowie brali czynny udział w przedstawieniu, sami tworzyli muzykę.