"Jak to dawniej bywało" -Wielkanoc - 2014/2015
Kolejna edycja zajęć dla uczniów szkoły podstawowej i przedszkolaków z cyklu "Jak to dawniej bywało" dotyczyła zwyczajów i obrzędów okresu wielkanocnego.
Pomysłodawczyni przedsięwzięcia - pani Wanda Kochanowska wzorem lat poprzednich, pokazywała dzieciom w jaki sposób tradycyjnie (czyli woskiem) maowało sie dawniej jajka.
W pomieszczeniu przeznaczonym na ekspozycję: "W chacie naszej Babuni", dzieci z klas młodszych dowiedziały się o zwyczajach związanych z Palmową Niedzielą i Wielkanocą.Uczniowie zapoznali się ze sposobem malowania pisanek oraz robienia palm wielkanocnych. Każde dziecko miało możliwość samodzielnie pomalować woskiem pisankę.
Klasy IV-VI wysłuchały wykładu pani etnograf Teresy Romanowskiej oraz obejrzały prezentację multimedialną na temat : "Zwyczaje wielkanocne na Mazurach"
Pani Romanowska opowiedziała nie tylko o zwyczajach wielkanocnych, ale także omówiła znaczenie symboli takich jak jajko, zając, pisanka, świeczka, baranek itp. oraz atrybutów związanych z wiosną: koguty, palmy, gaik, Marzanna.
Pani Teresa Romanowska jest absolwentką sekcji etnografii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz autorką wieku wydawnictw na temat kultury ludowej naszego regionu.
Na temat tradycji ludowych na Mazurach można przeczytana stronie: http://dziedzictwo.info/
zdjęcia >>>