Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej
Przejdź do treści

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 2018/2019

Archiwum > WYDARZENIA > Z ŻYCIA SZKOŁY - 2018/2019
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Zbrodnia katyńska to termin obejmujący mord w Katyniu, Charkowie i Kalininie (Twerze) dokonany przez NKWD w kwietniu i maju 1940 r. na ponad 14 tys. polskich oficerów, podoficerów i funkcjonariuszy służb mundurowych przetrzymywanych przez władze sowieckie po agresji ZSRS na Polskę w obozach w Kozielsku, Starobielsku oraz Ostaszkowie.
Z okazji kolejnej rocznicy zbrodni katyńskiej w naszej szkole zostały podjęte działania upamiętniające te tragiczne wydarzenia w dziejach Polski.
W budynku nr 2 znajduje się gazetka upamiętniająca mord katyński. Zawiera mapę oraz krótkie informacje na temat miejsc związanych ze zbrodnią. Wyjaśnia historię „kłamstwa katyńskiego” ogłoszonego po raz pierwszy przez ZSRS w kwietniu 1943 r. po odkryciu przez Niemców grobów w Lesie Katyńskim na Smoleńszczyźnie. Poza tym gazetka składa się z licznych ilustracji ukazujących m.in.: sylwetki osób zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Kalininie, dowody zbrodni odnalezione w lasach oraz wzruszającą korespondencję ofiar mordu katyńskiego.
9.04.2019r. uczniowie klas czwartych i piątych w budynku nr 1 mieli możliwość obejrzenia montażu poetyckiego pt. ”Na nieludzkiej ziemi” przygotowanego przez dzieci ze szkolnego kółka historycznego „Kocham Polskę”. Podczas apelu zostały wykorzystane teksty historyczne, fragmenty listów pisanych przez więźniów do swoich rodzin  oraz wiersze
o tematyce katyńskiej dotyczące tragicznych wydarzeń sprzed 79 lat.
Te bolesne wydarzenia z roku 1940 na trwałe wpisały się w świadomość narodową Polaków. Naszym obowiązkiem jest przypominanie kolejnym pokoleniom o tej bolesnej karcie w historii.

Joanna Gaworska, Regina Sus
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Wsi Ełckiej
tel/fax: Budynek nr 1: 87 619 74 25, Budynek nr 2: 87 568 37 54
Projekt i aktualizacja: Lucyna Kuryło
ul. Ełcka 18, 19-300 Ełk; sp.nwe@interia.pl
Wróć do spisu treści