Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej
Przejdź do treści

By czas nie zaćmił pamięci... -2016/2017

Archiwum > WYDARZENIA > Z ŻYCIA SZKOŁY - 2016/2017

By czas nie zaćmił pamięci…


Uczniowie klasy VI B wraz z  nauczycielem historii, p. Reginą Sus,  w tym roku szkolnym podjęli inicjatywę mającą na celu dbanie o miejsca, które są śladami naszej przeszłości. Takim miejscem w Nowej Wsi Ełckiej jest pomnik poległych w czasie I wojny światowej zlokalizowany przy głównym skrzyżowaniu miejscowości. Uczniowie skierowali swe kroki również na ulicę Sportową, gdzie znajduje się mogiła z okresu I wojny światowej, w której pochowano 11 niemieckich żołnierzy. Następnie udali się leśną drogą w kierunku Baran, by uporządkować nagrobki rodziny Friedricha Recka-Malleczewen - pisarza, dziennikarza i lekarza niemieckiego, zagorzałego przeciwnika Hitlera i ideologii narodowego socjalizmu, który urodził się 11 sierpnia 1884 w pobliskim Maleczewie, a zmarł lub został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Dachau 16 lutego 1945 r. W roku 2014 został wraz ze swoją drugą żoną (Irmgard) umieszczony na liście "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" za uratowanie 3 osób pochodzenia żydowskiego.
Uczniowie  porządkowali groby, usuwali liście, chwasty oraz śmieci pozostawione przez osoby, które nie zważają na szacunek dla tego rodzaj miejsc i ludzi tam spoczywających. Dzieci zadały sobie trud  po to, by miejsca ważne dla naszych dziejów prezentowały się w sposób zadbany i godny. W zadumie zapaliły znicze za pamięć poległych, by w symboliczny sposób oddać im hołd i szacunek, a przede wszystkim wspomnieć ich w swoich sercach i umysłach.
Uczniowie zapewniają, że nie była to jednorazowa akcja, lecz zaplanowane, cykliczne działania. W najbliższym czasie, przed zbliżającym się Świętem Zmarłych, planują znowu oddać hołd pomordowanych podczas I i II wojny światowej w naszej okolicy.

Regina Sus

zdjęcia >>>                                                                                                                       R

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Wsi Ełckiej
tel/fax: Budynek nr 1: 87 619 74 25, Budynek nr 2: 87 568 37 54
Projekt i aktualizacja: Lucyna Kuryło
ul. Ełcka 18, 19-300 Ełk; sp.nwe@interia.pl
Wróć do spisu treści