Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej
Przejdź do treści

Spektakl „Mitologia Słowian” - 2018/2019

Archiwum > WYDARZENIA > Z ŻYCIA SZKOŁY - 2018/2019
8 listopada 2018 r. uczniowie klas piątych przenieśli się na chwilę w świat naszych słowiańskich przodków. Wszystko za sprawą aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza
we Wrocławiu, którzy przybyli do Ełckiego Centrum Kultury ze spektaklem „Mitologia Słowian”.
Uczniowie znaleźli się w czasach dawnych słowiańskich wierzeń, kiedy to światem rządził Perun, bóg piorunów i błyskawic i jego brat Weles, bóg podziemi.
Spektakl przedstawił w sposób jasny i klarowny, a także poruszający wyobraźnię młodych odbiorców historię pięknej Juraty, bogini Bałtyku, Piasta Kołodzieja i obrzędu postrzyżyn jego syna oraz rządów okrutnego Popiela.
Przedstawiona w spektaklu Jurata mieszkała na dnie Morza Bałtyckiego w bursztynowym pałacu. Pewnego dnia postanowiła ukarać rybaka Kastytisa za wyławianie zbyt wielu ryb z morza. Zobaczywszy go, zakochała się. Razem spędzali wiele czasu w pałacu na dnie Bałtyku. Gdy o ich związku dowiedział się bóg Perun, z zazdrości zniszczył piorunem pałac na dnie morza.
Drugim wątkiem poruszonym w spektaklu były rządy okrutnego Popiela, przeplatane przygotowaniami do postrzyżyn w domu Piasta. Bardzo zły Popiel, który za nic miał prawa pozostawione przez przodków, podstępnie pozbył się rady starszych, dolewając do wina trucizny.
Za ten czyn został surowo ukarany, zjadły go myszy. Natomiast słynącego z dobrego serca Piasta nagrodzili przybyli na uroczystość wędrowcy. Jego syna nazwali Siemowit – co miało znaczyć „Pan Rodu”, którego po śmierci Popiela, lud natychmiast wybrał na swojego władcę, a jego ród panował przez następne czterysta lat.
Dzięki wizycie w teatrze słowiańskie mity i wierzenia nie będą stanowić dla uczniów żadnej tajemnicy.

Regina Sus

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Wsi Ełckiej
tel/fax: Budynek nr 1: 87 619 74 25, Budynek nr 2: 87 568 37 54
Projekt i aktualizacja: Lucyna Kuryło
ul. Ełcka 18, 19-300 Ełk; sp.nwe@interia.pl
Wróć do spisu treści